Uncategorized

Jak zezłomować samochód po śmierci właściciela? Konkretne informacje w 1 miejscu!

Śmierć właściciela pojazdu wiąże się z wieloma formalnościami, z którymi trzeba się zmierzyć, aby dany pojazd zezłomować i wyrejestrować. Podpowiemy jak wygląda złomowanie samochodu po śmierci właściciela, jak wyrejestrować samochód oraz jakie inne formalności należy załatwić. Dowiesz się jak przejść przez ten proces sprawnie i legalnie.

Jakie kroki należy podjąć, po śmierci właściciela pojazdu?

W przypadku, gdy śmierć właściciela pojazdu nastąpiła nagle, a zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, konieczne będzie przeprowadzenie stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym. W tym celu należy udać się do sądu lub notariusza. Jest to niezbędne, niezależnie od tego, co następnie planujemy zrobić z pojazdem.

Jeśli posiadamy już sądowe postanowienie o nabyciu spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, możliwe jest przerejestrowanie samochodu, a następnie zadecydowanie o jego dalszym losie. W sytuacji, gdy samochód jest w dobrym stanie technicznym, może zostać sprzedany lub być użytkowany przez spadkobierców. Jeśli jednak auto jest stare, uszkodzone i nie nadaje się do użytku, należy wtedy przeprowadzić jego złomowanie, a następnie je wyrejestrować.

 

Składanie dokumentów u notariusza

 

Przerejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

W celu przerejestrowania samochodu na siebie lub kogoś z rodziny, należy pamiętać nie tylko o dowodzie rejestracyjnym, ale o skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów. Następnie należy udać się do Wydziału Komunikacji w naszym urzędzie.

Niezbędne będą dokumenty takie jak:

  • dokument tożsamości,
  • wniosek o przerejestrowanie samochodu,
  • dowód własności pojazdu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu, jeśli była wydana.

Przerejestrowanie samochodu – opłaty

Jeśli zdecydujemy się przerejestrować samochód i wyrobić nowe dokumenty, musimy być przygotowani na dodatkowe opłaty, które mogą różnić się w zależności od urzędu. Nowy właściciel samochodu może go sprzedać lub zezłomować i wyrejestrować.

Ubezpieczenie OC – rozwiązanie umowy

Zgodnie z przepisami o obowiązkowych ubezpieczeniach, do rozwiązania umowy ubezpieczenia OC, niezbędne jest wyrejestrowanie samochodu. Jeśli decydujemy się na kasację auta i oddajemy je do stacji demontażu, otrzymamy specjalne zaświadczenie o demontażu pojazdu. Następnie otrzymamy uprawnienia do rozwiązania umowy z dniem kasacji pojazdu. Należy pamiętać, że sprzedaż lub złomowanie samochodu, powinny zostać zgłoszone do ostatniego ubezpieczyciela. Jest on zobowiązany do zerwania umowy, wraz z dniem sprzedaży lub kasacji auta.

Złomowanie i wyrejestrowanie pojazdu po śmierci właściciela

Zgodnie z prawem, samochód może zostać wyrejestrowany jedynie na wniosek właściciela. Jeśli doszło do nagłej śmierci właściciela pojazdu, może on zostać wyrejestrowany przez spadkobiercę auta.

Wyrejestrowanie samochodu może się odbyć jedynie wtedy, gdy posiadamy zaświadczenie o demontażu pojazdu. Dlatego przed wyrejestrowaniem auta, należy udać się do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów i zezłomować samochód.

Kolejny etap to wizyta w urzędzie miasta, gdzie powinniśmy złożyć następujące dokumenty:

  • dokument tożsamości,
  • wniosek o wyrejestrowanie samochodu,
  • dowód własności pojazdu,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • zaświadczenie o demontażu pojazdu.

 

Karta pojazdu i inne dokumenty

 

Wybór legalnej stacji demontażu

Bardzo ważne jest, aby złomowanie samochodu odbyło się w profesjonalnej stacji demontażu pojazdów, która działa legalnie i zapewni nam sprawną i bezpieczną usługę. Takie stacje posiadają zezwolenie od marszałka województwa na prowadzenie działalności. Dzięki temu mogą one wydawać zaświadczenia o demontażu pojazdu, jak i unieważnienie w przypadku dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu. Te dokumenty pozwolą na wyrejestrowanie samochodu.

W przypadku nielegalnych stacji demontażu, nie otrzymamy zaświadczenia o kasacji pojazdu, a jedynie umowę sprzedaży. Wyrejestrowanie samochodu będzie wtedy niemożliwe, ponieważ dokument potwierdzający demontaż jest do tego niezbędny.

 

Złomowanie samochodu

 

Wielu spadkobierców

W sytuacji, gdy w postanowieniu spadkowym występuje więcej niż jeden spadkobierca, konieczne będzie, aby wszystkie te osoby podpisały zaświadczenie o kasacji. Innym rozwiązaniem jest wskazanie przez pozostałych, jednego spadkobiercy, który będzie upoważniony do złomowania pojazdu. Należy wtedy podpisać odpowiednie upoważnienie. Następnie, na podstawie tych dokumentów, osoba upoważniona będzie mogła podpisać zaświadczenie o kasacji. W sytuacji, w której żaden ze spadkobierców nie może zająć się załatwianiem formalności, istnieje możliwość pisemnego upoważnienia osoby trzeciej, która podpisze dokument potwierdzający kasację pojazdu.

W przypadku, gdy w spadku ustanowione są też osoby małoletnie, przed ukończeniem 18 roku życia, nie mogą one rozporządzać odziedziczonym majątkiem. W takiej sytuacji należy zadbać o sądowe ustanowienie, kto rozporządza majątkiem osoby małoletniej. Osoba ta będzie mogła podpisać dokument potwierdzający demontaż pojazdu.

 

Podpisywanie dokumentów

 

Jak zezłomować samochód po śmierci właściciela – podsumowanie

Po śmierci właściciela pojazdu należy załatwić wiele formalności, aby zgodnie z prawem pozbyć się samochodu. Po przerejestrowaniu auta, jeśli jest w dobrym stanie technicznym, możemy je sprzedać. W przypadku gdy jest ono stare, uszkodzone i nie nadaje się do użytkowania, najlepszym rozwiązaniem będzie jego zezłomowanie. Po kasacji w stacji demontażu pojazdów, otrzymamy odpowiednie zaświadczenie, dzięki któremu możliwe będzie wyrejestrowanie samochodu. Choć cały ten proces wydaje się skomplikowany, to jeśli przygotujemy niezbędne dokumenty i skorzystamy z usług profesjonalnej firmy zajmującej się kasacją aut, wszystko przebiegnie szybko i sprawnie.