Uncategorized

Ile za auto na złom? Dlaczego lepiej zezłomować auto, niż je rozbierać?

Jesteś właścicielem powypadkowego lub starego samochodu? Zastanawiasz się jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze – sprzedaż czy może złomowanie auta? Podpowiemy jak sprawnie przejść przez proces złomowania pojazdu, jakie możesz uzyskać z tego korzyści oraz ile za auto na złom.

Co zrobić z naszym starym samochodem?

Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Polsce, każdy samochód musi być ubezpieczony i zarejestrowany. Stan samochodu nie ma tutaj znaczenia. Nawet jeśli pojazd jest niesprawny lub nie jest obecnie używany, musi spełniać te warunki.

Wyrejestrowanie auta i pozostawienie go w garażu na czas, w którym nie będzie używany, nie jest możliwe. W przypadku gdy nie chcemy płacić za ubezpieczenie auta w postaci polisy OC, możemy sprzedać samochód lub pozostaje nam rozbieranie auta na części, a następnie jego złomowanie w stacji demontażu pojazdów. Złomowanie samochodu osobowego to często najlepsze rozwiązanie na pozbycie się starego samochodu. Jeśli tylko udamy się do legalnej stacji demontażu pojazdów, która posiada odpowiednie uprawnienia wydane przez marszałka województwa, cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Kiedy warto zezłomować samochód?

Istnieje kilka przypadków, w których złomowanie samochodu to najlepsze rozwiązanie. Oto najczęstsze z nich:

  • pojazd jest na tyle uszkodzony, że jego naprawa przewyższa wartość,
  • pojazd jest niesprawny, a jego utrzymanie i opłacanie ubezpieczenia nie jest opłacalne,
  • trudno jest sprzedać samochód ze względu na jego wiek czy stan techniczny.

Co wpływa na cenę złomu samochodowego?

Na to, ile pieniędzy dostaniemy za złomowanie pojazdu, wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze, dzięki zniesieniu opłaty recyklingowej, kasacja pojazdów nie wiąże się już z żadnymi dodatkowymi opłatami podatkowymi. Dzięki temu jest ona znacznie bardziej opłacalna.

Ponadto, istotna jest również charakterystyka pojazdu. Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia złomowania samochodu, w zależności od tego czy złomujemy samochód kompletny czy też samochód rozebrany.

  • Kasacja pojazdów kompletnych, gdy ich waga nie jest mniejsza niż 90% wagi potwierdzonej wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Wpływ na cenę ma stawka skupu, która mnożona jest przez kg masy pojazdu.
  • Kasacja pojazdów rozebranych, która może być korzystna w przypadku nowszych aut. Wtedy też cenę złomową pomniejsza się o brakującą masę pojazdu.

Wpływ na cenę złomu ma również to, czy posiadamy auto nowszego typu. W takiej sytuacji możemy wynegocjować atrakcyjną stawkę i cieszyć się większym zyskiem. Rok produkcji, marka i stan techniczny pojazdu mają duże znaczenie podczas wyceny indywidualnej, możemy wtedy liczyć na wyższą stawkę skupu.

Samochody na złomowisku

Ile możemy zarobić na zezłomowaniu samochodu?

To, ile zarobimy na zezłomowaniu samochodu, zależy od stawki w danej jednostce, która często różni się w zależności od województwa. Ponadto, każdy punkt posiada swój cennik i dokonuje wyceny według własnych zasad. Patrząc jednak ogólnie, cena złomowania auta może wynieść od 300 do 1000 złotych, w zależności od marki.

Na stawkę, która wynosi do kilkudziesięciu groszy za kg masy, wpływa również rodzaj samochodu. Najmniej pieniędzy otrzymamy za zezłomowanie samochodu osobowego, natomiast gdy kasacji poddamy autokary lub samochody ciężarowe, cena wzrasta. Najbardziej opłaca się jednak złomowanie auta dostawczego.

Gdzie legalnie zezłomować samochód?

Aby złomowanie pojazdu przebiegło sprawnie i zgodnie z prawem, należy udać się do jednej ze stacji demontażu pojazdów (SDP). Jednostki te muszą posiadać specjalny dokument, zezwalający na prowadzenie takiej działalności, który jest wydawany przez marszałka województwa.

Zagrożenia związane ze złomowaniem w nielegalnych stacjach demontażu pojazdów

Niezwykle istotne jest, aby kasacja naszego samochodu odbyła się legalnie i zgodnie z prawem. Istnieje wiele nielegalnych stacji demontażu pojazdów, na które należy uważać, jeśli chcesz uniknąć kłopotów prawnych. Takie jednostki często dopuszczają się przestępstw, fałszowania dokumentów, a ponadto ich działalność może przyczyniać się do dużego zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też tak ważne jest, aby wybierać sprawdzone i posiadające oficjalne pozwolenia stacje demontażu i legalnie pozbyć się samochodu.

Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania samochodu?

Chcąc rozpocząć proces kasacji pojazdu, musimy pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów, takich jak:

  • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu, jeżeli była wydana,
  • dokument potwierdzający własność (umowa kupna-sprzedaży), jeśli właściciel się zmienił.

Kluczyki, dowód rejestracyjny i karta pojazdu na stole

Dalsze kroki po zezłomowaniu pojazdu

Po przeprowadzonej kasacji samochodu powinieneś otrzymać:

  • zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu,
  • oświadczenie o unieważnieniu dokumentów wcześniej złożonych,
  • tablice rejestracyjne.

Następnie wydane dokumenty należy złożyć w wydziale komunikacji w urzędzie, w którym dokonano ostatniej rejestracji pojazdu. Będą one potrzebne do złożenia wniosku w celu wyrejestrowania pojazdu.

Gdzie zezłomować pojazd w Polsce Południowej?

Jednostek oferujących złomowanie samochodu jest wiele. Ważne, aby wybrać taką stację demontażu pojazdów, która działa legalnie, oferuje sprawną i fachową obsługę, a dodatkowo zwraca uwagę na dbanie o środowisko. Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy Metalik Autokasacja. Złomowanie samochodów to nasza specjalność! Działamy w województwie małopolskim (np. auto złom Kraków) oraz śląskim (np. auto złom Bielsko). Nasza firma, będąc na rynku od ponad 30 lat, zapewnia usługi na najwyższym poziomie. Wyróżniają nas korzystne ceny, które są aktualizowane zgodnie ze zmianami cen na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME).

Ile zapłacisz za złomowanie pojazdu – podsumowanie

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, dlatego działamy proekologicznie. Podejmujemy wiele działań, aby zmniejszyć nasze oddziaływanie na środowisko i zminimalizować jego negatywne skutki. W zależności od charakterystyki, wieku i stanu technicznego samochodu, na jego złomowaniu możesz zarobić od kilkuset do ok. tysiąca złotych.

Złomowanie samochodu może być proste i szybkie, wystarczy tylko powierzyć to zadanie specjalistom. Dzięki kasacji możemy pozbyć się starego samochodu w bezpieczny i legalny sposób, a przy tym zarobić pieniądze. Zaufaj naszej firmie, postaw na sprawne i proekologiczne złomowanie samochodu!